DEPREM SIRASINDA VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

DEPREM SIRASINDA VE SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Yayınlayan: yonetici
Kategori: Genel
Deprem Sırasında ve Sonrası Yapılması Gerekenler
  • Asansör kullanılmamalı, içinde bulunan vatandaşlar derhal kabini terk etmelidir.
  • Yetkili servisler/yetkin mühendisler tarafından durum tespiti yapılmalıdır.
  • Asansör taşıyıcı sistemlerinin deformasyon durumu kontrol edilmeli, yüksek riskli olan asansörler kullanımdan men edilmelidir.
  • İlgili idare ile sözleşmesi bulunan A tipi Muayene Kuruluşu çağrılmalı ve periyodik kontrol yaptırılmalıdır.

Gündelik hayatta binalarımızda kullanılan en önemli ulaşım araçlarından olan asansör, dikey olarak yük ve insan taşımak için kullanılmaktadır. Bu amaçla imal edilen asansörlerin güvenli kullanımı göz önüne alındığında taşıyıcı sistemler önem arz etmektedir. Özellikle deprem gibi doğal afetlerden sonra bu sistemlerin kontrolü ve hasar tespiti önem kazanmaktadır. Deprem sırasında ve sonrasında bu sistemlerin hasar görmesi çok muhtemel sonuçlardan olup bu asansörlerin kullanımı hasar ve durum tespiti sonrasında verilecek olumlu raporlama sonrasında gerçekleştirilmelidir. Bu ve benzeri afetler sonrasında karşılaşılan en muhtemel sorunlar; kabin ya da karşı ağırlık/dengeleme ağrılıklarının kılavuzlarından çıkması, halatların kopması, taşıyıcı halatların kasnak üzerinden çıkması ya da üst üste binmesi, karşı ağırlık/dengeleme ağrılıkları üstünde bulunan ağırlıkların kabin üstüne ya da kuyuya düşmesi, kabin veya karşı ağırlık süspansiyon ve karkasında kalıcı deformasyonlar, tahrik ünitesini üzerinde barındıran şasenin deforme olması, yan yatması ve elektriksek/elektronik deformasyonlardır. Yukarı da tanımlı bu sorunlar, insan ya da yük taşıyan asansörler için yüksek risk oluşturmakta, ölümlü ve yaralanmalı kazalara davetiye çıkarmaktadır. O zaman sorulması gereken soru şudur !!!

Deprem sonrasında ne yapılması gerekiyor?

İlk adım Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü yetkilileri ile AFAD’ın koordinasyonunda binanın kullanılabilir olduğunun teyit edilmesi gerekmekte. Kullanımının uygun olduğu düşünülen binalarda yer alan asansörlerin Yetkili servisler/yetkin mühendisler tarafından durum tespitinin yapılmasıdır. Gerçekleştirilen durum tespiti sonrasında taşıyıcı sistemlerinde hasar olduğu tespit edilen asansörler acil bir şekilde kullanımdan men edilmesi gerekmektedir. Ancak hasar yönünden taşıyıcı sistemlerinde hasar olmadığı tespit edilen asansörler, İlgili idare ile sözleşmesi bulunan A tipi Muayene Kuruluşu tarafından periyodik kontrole tabi tutulmaldır.

Yazar: yonetici

Bir cevap yazın

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?